Podlahové krytiny vyrobené z umělých materiálů jsou díky vývoji stále kvalitnější, rozmanitější a získávají čím dál více na oblíbenosti. Mezi umělé podlahoviny patří také vinyl a laminát. Pokud se rozhodujete mezi těmito dvěma krytinami, pak si přečtěte, jaké jsou mezi nimi rozdíly a do jakých prostor jsou ideální.

Laminát

Podlahy vyrobené z laminátu jsou skvělou alternativou dřeva. Jedná se o levnější variantu, která dokáže svým vzhledem perfektně imitovat jak dřevo, tak i další materiály. Vrchní vrstva laminátové podlahy je průhledná, neboť se pod ní nachází dekorační papír s různým vzorem a barvou.

Výhody laminátu:

  • extrémní odolnost
  • snadná údržba
  • stálobarevnost
  • nízká pořizovací cena
  • velké množství dekorů

Jeho velkou nevýhodou je, že špatně snáší vodu, ta se nesmí dostat především do spár. Proto by se neměla čistit za mokra, ale jen polosuchým mopem či hadrem. Na mokré čistění je nutné použít speciální přípravek, který zabraňuje vsáknutí vody do spár. Dalším negativem je vyšší hlučnost oproti dřevu, tvrdší a chladnější materiál.

Pokládka laminátové podlahy

Tato podlahová krytina se většinou pokládá jako plovoucí, tudíž se k podkladové vrstvě nijak nelepí. Výjimkou je její pokládka na schody. Ke spojení lamel se používají zámky, díky nimž je podlaha rozebíratelná. Po montáži ji lze ihned používat a je ideální i do místností se zabudovaným vytápěním.

Vinyl

Další umělou podlahovou krytinou je vinyl, což je materiál vyrobený z PVC. Vinylové podlahy nabízejí širokou škálu vzorců a imitací (např. imitaci kamene, korku, dlažby apod.). Oproti jiným podlahám se vinyl prodává v dílcích a stejně jako laminát je vhodný pro podlahové vytápění.

Přednosti vinylu:

  • vysoká odolnost vůči zátěži a poškození
  • dobré protihlukové vlastnosti
  • teplejší a útulnější vzhled oproti laminátu
  • snadná pokládka
  • přijatelná cena

I když je laminát vysoce odolný proti poškození, i tak může dojít při pádu ostrého předmětu k poničení dílce. Vinylová podlaha se však snadno upravuje, takže poškozený dílec stačí vyměnit.

Jeho nevýhodou může být tendence materiálu časem se rozpínat. To však lze zmírnit při výběru, když budete vybírat podlahovou krytinu s co možná nejnižší roztažností. Sice se jedná o dražší podlahy, ale vaše investice se v tomto případě časem rozhodně vyplatí. Roztahování lze zabránit také při pokládce, kdy použijete speciální lepidla s vlákny, které roztažnost omezují. Dále doporučujeme využít také fixační podložku, která zajišťuje větší komfort a stabilitu podlahy. U vinylových podlah je nutné dát také pozor, aby nepřemrzly, jinak by došlo k narušení jejich molekulární skladby.

Ošetření vinylu

Oproti laminátu lze vinyl ošetřovat běžně dostupnými čisticími prostředky na podlahy, a to i namokro. I když vinyl vodu snese, neměli byste ji na podlahu přímo vylévat. Postačí pouze navlhčený hadr na vytírání nebo mop.

Srovnání laminátu a vinylu

Vinylové podlahy jsou odolné vůči vlhkosti i vodě, jedná se o nenasákavý materiál, který se snadno udržuje. Oproti tomu laminát není vůbec vhodný do prostor se zvýšeným rizikem vody, není totiž vůči vodě odolný. Co se týče odolnosti proti poškození, vinyl je více odolnější než laminát, jelikož disponuje silnější nášlapnou ochrannou vrstvou i třídou zátěže.

Opravitelnost

V případě poškození vinylové a laminátové podlahy, u vinylové se jednoduše poškozený dílec vymění. Je to rychlé a oprava stojí méně. U laminátu je nutné podlahu rozebrat až k místu výměny, výměna tedy zabere delší dobu než u vinylu. V některých případech je nutné vystěhovat i nábytek. Pokud dojde k poškození spojovacích zámků, dílec již nelze použít. Totéž platí i u zdeformovaného dílce.

Hlučnost

Ohledně hlučnosti, vinyl je několikanásobně tišší, neboť má lepší akustické vlastnosti než laminát. Pokud tedy hledáte podlahu do interiéru, kde potřebujete tichou podlahu kvůli sousedům. Pak byste měli výběr laminátové podlahy opravdu zvážit.

Podlahové vytápění

Laminátové i vinylové podlahy jsou vhodné pro použití do místností s podlahovým topením. Vinyl má však menší tepelný odpor a tedy i rychlejší prohřátí prostoru. Navíc je rozměrově stabilnější a pocitově teplejší než laminát. Laminátová podlaha má 3-5x větší tepelný odpor, proto jeho prohřátí trvá déle. Oproti vinylu není rozměrově stálý a je pocitově studenější.

Ať už si vyberete vinyl nebo laminát, před výběrem vždy doporučujeme zvážit jejich přednosti i nevýhody. Díky tomu si uděláte jasno v tom, která z těchto podlahových krytin bude do vašeho interiéru vhodnější.