Stejnou oblibu jako tetování má hlavně u mladší generace piercing, čili propíchnutí určité části těla a ozdobení šperkem.
Piercing není žádnou novinkou, jako ozdobu ho znali už staří Indiáni. Ti používali místo dnešních šperků bambus nebo podobné přírodní materiály. Dneska by si bambusem svůj pupík ozdobil jen málokdo a využívají se šperky z chirurgické oceli, titanu a méně často ze zlata. Piercingové šperky můžete zakoupit v různých tvarech.
Nejoblíbenější je rings, tedy kroužek, který můžete nosit kdekoliv. Rings může být hladký nebo ozdobený drobnou kuličkou. Alternativou ke kroužku je podkova, neuzavřený kroužek nebo anglicky CircularBarbell, který má konce ozdobeny kuličkami.
Do jazyka nebo na genitálie se nejčastěji používá Barbell neboli činka, která bývá často ozdobena lesklými kuličkami.
Do obočí se používá curved Barbell, banánek ve tvaru mírně prohnuté činky, na jednom konci se závitem a kuličkami.
Pupíkovka patří samozřejmě do pupíku. Navell Barbell, jak se pupíkovce odborně říká, má podobný tvar jako banánek, ale spodní kulička je větší a výrazněji ozdobená například lesklými kamínky. Do horního nebo i spodního rtu pak dostanete špičku neboli Labret.
Jak se starat o piercing?
Čerstvý piercing je rána jako každá jiná a musíte se o něj starat, jinak může dojít ke komplikacím. Doba hojení je různá, záleží na lidském organismu a také na části, kde piercing máte. Piercing ve rtu nebo jazyku se většinou hojí rychleji než třeba nástřel v bradavce, genitáliích nebo pupíku.
Místo po čerstvém nastřelení může být oteklé, během prvních hodin na piercing nesahejte a se šperkem vůbec nehýbejte.
Druhý den místo lehce osrprchujte proudem vlažné vody, ale nepoužívejte žádný kosmetický prostředek. Teprve třetí den ránu vyčistěte antibakteriálním mýdlem nebo roztokem ze soli z Mrtvého moře.
V prvních dnech šperk vůbec nevytahujte a místo klidně zalepte náplastí. Tím snížíte riziko, že se vám místo zanítí. U piercingu v jazyce ze začátku nejezte kořeněná nebo kyselá jídla a vyhněte se kouření a alkoholu.
Nejlepší dobou pro piercing je zima. Místo vpichu není vystaveno pocení, koupání v bazénu, sluníčku nebo horku a rány se lépe hojí. Pokud se rána zanítí nebo máte jiné potíže, kontaktujte nejdříve piercingové studio eventuelně vyhledejte lékaře.