Průjem rozhodně nebývá příjemnou záležitostí. Dokáže nás připoutat k toaletní míse třeba na celý den, mnohdy i na delší dobu. Naštěstí existují účinné prostředky, s jejichž pomocí se ho můžeme zbavit. Jaké to jsou?
Pojmem průjem neboli průjmová onemocnění rozumíme časté vyprazdňování řídké stolice. Obecně jej dělíme na infekční a neinfekční. Zatímco neinfekční průjem se může projevovat například jako vedlejší účinek určitých léčiv, za průjmem infekčním stojí, jak název napovídá, infekce způsobená bakteriemi, parazity, či viry. A té je samozřejmě záhodno se zbavit.
Tři až čtyři litry tekutin denně
Léčba průjmu v první řadě probíhá doplňováním tekutin, o které vás časté vyprazdňování spolu s dalšími pro tělo důležitými látkami připravuje. Dehydratace, již si jejich nedostatkem můžete přivodit, totiž může být pro váš organismus mnohem horší následky než průjem samotný. Čím častěji přitom odskakujete na toaletu, tím více tekutin tělu musíte vracet.
Bez diety to nepůjde
Obecně byste při průjmu měli tělu dodávat tři až čtyři litry tekutin denně, a to ideálně formou hořkého černého čaje a neslazené minerálky. A k tomu budete muset nějaké potraviny vyškrtnout ze svého jídelníčku. Jedná se především o tuky a mléčné výrobky. Nahraďte je spíše suchým rohlíkem, suchary nebo obyčejnou rýží.
Myslete na svou střevní mikroflóru
Té průjmová onemocnění také dávají pořádně zabrat. Časté vyprazdňování řídké stolice ji velmi oslabuje, zaměřit byste se proto měli na obnovu její rovnováhy. S tou vám mohou pomoci tzv. pro trávicí trakt prospěšné bakterie probiotika, prebiotika a eubiotika.
Probiotika, eubiotika a prebiotika
Po douškách můžete popíjet zakysané mléčné výrobky nebo uzobávat kysané zelí či zkvašené okurky. Pokud žádné zrovna nemáte při ruce, pořiďte si v lékárně přípravek Hylak Forte, jehož předností je v první řadě rychlý nástup jeho účinnosti. Jedná se o velmi účinné eubiotikum, které značně omezuje růst bakterií ve střevech. Ty totiž většinou za vašimi potížemi stojí.
Kdy se obrátit na lékaře
Pokud ale průjem ani po dvou týdnech léčby nepřestane, obraťte se na lékaře. Malé děti trpící průjmem k němu pro jistotu odveďte hned. Na pozoru by měly být i těhotné či kojící ženy a vážně nemocní.