Snad nikdo nepochybuje o tom, že negativní emoce a stres ovlivňují kvalitu života i po stránce fyzického zdraví. V případě chronického stresu o sobě organismus dává vědět formou projevů rozličných kožních onemocnění včetně akné. A zatímco v minulosti odborníci provázanost chorob a psychiky příliš nezkoumali, v posledních letech se jejich pohled diametrálně změnil. Dokonce vzniklo nové odvětví – psychodermatologie. Problematikou se již zabývají i čeští odborníci z řad dermatologů a pravidelně o ní pořádají přednášky.
Skutečně může mysl ovlivňovat fyzické zdraví?
Zmíněná psychodermatologie snoubí poznatky z několika specifických oborů: především z psychologie, psychiatrie a dermatologie. Její základy stojí na myšlence psychosomatiky, která se zabývá vztahem mezi mentálním a fyzickým zdravím.
K hlavním myšlenkám psychodermatologie patří souvislost mezi zakončením nervů a kůží, v níž jsou nervy umístěny (odkud pak vedou napříč celým organismem). A stejně jako byly prokázány gastrointestinální obtíže (bolestí břicha, průjmu…) následkem stresu, je logické, že chronická nervozita může negativně ovlivnit stav pokožky.
Perfektním příkladem je akné. V momentě, kdy se organismus vypořádává s nadměrným tlakem, dochází k tvorbě kortizolu a dalších stresových hormonů. Ty jsou, mimo jiné, příčinou nadprodukce kožního mazu, který ucpává póry a vede ke vzniku pupínků. Odborníci vnímají vliv intenzivního stresu také na mnohá další autoimunitní onemocnění včetně lupénky a alopecie.
Stres vnímáme individuálně
Vliv stresu na zdraví je předmětem bádání a jednotlivé teorie se často více či méně liší. Odborná veřejnost však obvykle nepochybuje o tom, že se stres u různých lidí projevuje různými způsoby. U někoho žaludečními vředy či migrénami, u jiného vyrážkami. Jednou z odpovědí na otázku, jak se zbavit akné, je tedy bezesporu eliminace stresu.
Některé studie počítají s tím, že je stres příčinou kožních problémů u třetiny pacientů. Teorie vychází z faktu, že právě taková část zároveň (tedy kromě problémů s pletí) řeší i potíže psychického rázu. A také z propojení buněk nervového systému, mozku a kůže v době, kdy se lidský plod vyvíjí v děloze.
Kde selhává kosmetika, může pomoct terapie
Pokud striktně dodržujete zásady péče o pleť s akné, ale výsledky nejsou uspokojivé, vyzkoušejte mentální cvičení, psychohygienu či meditaci. Účinná bývá i celková změna životního stylu – zdravá životospráva, změna zaměstnání apod. S odbouráním chronického stresu vám samozřejmě může pomoct i terapie pod taktovkou odborníka v psychologické poradně. Držíme palce!