Vybrat koupelnové předložky se může zdát jako závěrečný detail při zařizování domácnosti, ovšem i na něm záleží. Koberečky u sprchy a vany totiž dokáží místnost krásně zútulnit a také ochránit před úrazem. To všechno zajistí vhodný materiál a vzor předložek.
Koupelnové předložky nejsou jen hadr pod nohy
Koberečky v koupelně se nám v první řadě musí líbit a ladit s celkovým designem. Kromě této estetické funkce očekáváme od předložek také praktičnost. Co dalšího musí splňovat?
- Musí být dobře savé.
- Mají protiskluzovou vrstvu a tím chrání před úrazem.
- Rychle schnou.
- Snadno se udržují.
- Jsou měkké a příjemné na dotek.
Design předložek umí koupelnu zvelebit i zničit
Aby naše koupelna byla jako vystřižená z obrázku moderního bydlení, je potřeba všechno vybavení a doplňky sladit dohromady. Příliš divoké kombinování úplně zničí dojem, který na nás má koupelna mít. Předložky můžeme vybrat do barvy našich osušek. Takto barevně sjednocené textilie zajistí koupelně to správné zarámování.
Předložky se samozřejmě můžou zcela odlišovat od ručníků, nicméně pořád by měly ladit s celkovým barevným odstínem koupelny. Pokud si ji zařídíme do dřeva a přírodních barev, i předložka by měla být například béžová, tmavě hnědá nebo v jiných teplých odstínech. Moderní design často volí kombinace bílé či šedé textilie.
Další možností je pořídit si předložku do koupelny v záměrně kontrastních barvách. Tím dokážeme místnost rozzářit a oživit. Například do chladných sterilních koupelen se bude hodit zářivá fialová nebo oranžová předložka.
Umělé materiály jsou levné a snadné na údržbu
Konečnou cenu předložek určuje v největší míře kvalitní zpracování a materiál. Může se pohybovat od stovky až po tisíce korun.
Běžně se pro výrobu používá akryl, který rychle schne a je krásně měkký. Jde o umělou vlnu, která je na rozdíl od té přírodní velmi příjemná na dotek a nekouše. Proto se v domácnosti uplatní i v podobě levnějších dek nebo potahů na nábytku.
Akrylové předložky si zamilují všichni, kteří dávají přednost pestré kombinaci vzorů a barev. Jejich údržba je rychlá a praktická – stačí vysát a jednou za čas jednoduše vyprat v pračce. Další výhodou akrylového vlákna jsou jeho antibakteriální účinky a nízká cena.
Z umělých tkanin se dál používá polyester, který s sebou nese jedinečnou jemnost a hebkost. Polyester je jednobarevný, ale díky různým výškám vlasu tvoří plastický vzhled. Stejně jako akryl je snadný na údržbu.
Přírodní materiál je šetrný a jemný
Koupelnové předložky ale nemusejí být vyráběné pouze z umělých materiálů. Výborně se uplatní i 100% bavlna, kterou budou preferovat všichni milovníci rustikálních interiérů a přírodně laděných barev.
Bavlněné předložky bývají jednobarevné, ovšem odlišují se designem s různým typem vláken. Přírodní materiál ocení naše pokožka, a to nejen v koupelně. Bavlna vyniká svou jemností a šetrností. Údržba těchto předložek může být složitější, zvláště proto, že světlé jednobarevné vlákno se bude častěji špinit.
Předtím, než hodíme předložku do pračky, pečlivě ji vyklepeme a zbavíme nahromaděného prachu a vlasů. Řídíme se podle pokynů na štítku, ale většinou všechny předložky vyžadují praní na 30 °C. Nepoužíváme bělidla, protože ty ničí protiskluzovou úpravu. Taky nedáváme prádlo do sušičky. Koberečky necháváme volně schnout.
Jakou předložku do koupelny máte doma vy? Ladí vám s celkovým designem, nebo to považujete za nepodstatný detail?