Láká vás minimalismus a nevíte, jak vnést jeho lehkost i do svého interiéru? Začněte malými změnami a postupně vytvořte ze svého bydlení místo, kam se budete rádi vracet. Inspirujte se tipy, jak na to a nebojte se začít se změnami už dnes.
Projděte dům
Podívejte se na jednotlivé místnosti. Co vám v nich vadí, co vám v nich chybí nebo čím jsou naopak zbytečně přeplněné? Skandinávský minimalismus si potrpí na jednoduché tvary, čisté linie a použití přírodních materiálů. Pokud máte ve svém domě příliš velké množství barev, zkuste trochu ubrat a na každou místnost si dovolte jednu až dvě barvy, ideálně k sobě hodícím se odstínu.
Kontrast dovolen
V případě, že milujete černou a bílou barvu, nezoufejte. Tento kontrast je dovolen a v minimalismu patří dokonce mezi žádané. Velkou výhodou těchto barev je jednoduché kombinování s prvky dřeva nebo kovu.
Zaměřeno na světla
V případě interiérového osvětlení, dbejte na zajímavé lustry, odhalené žárovky a také dostatečné množství lampiček i stojacích lamp. Ve Skandinávii je počasí často pod mrakem a dostatečné osvětlení je v tomto případě víc než důležité. Na podzim i v zimě oceníte intimní atmosféru i dostatek světla pro čtení knih nebo třeba tvoření.
Chytrá domácnost
Nemyslete si, že minimalismus inspirovaný ve Skandinávii je nemoderním stylem bydlení, který vás brzy omrzí. Právě naopak. K tomuto tématu patří i využití veškerých moderních technologií, zaměření na chytrou domácnost a například světla na dálková ovládání, LED pásky nejen jako ozdobný prvek, ale jako praktické osvětlení kuchyně a podobně.
Další nezbytnosti
Do minimalismu patří také dekorace, které však mají vždy praktický účel. Můžou to být rámečky na fotky, vázy na živé i sušené květiny, případně svícny, aromalampy nebo třeba elektrické krby. Minimalismus si potrpí na jednoduchost a otevřené prostory, to však neznamená, že zapomenete na útulnost. Tu vám zajistí přehozy, deky, polštáře a plédy. Snažte se opět vybírat přírodní odstíny barev a chytře kombinujte s ostatním nábytkem.