Pohodlí je u spánku významnější než u čehokoliv jiného. Abychom byli další den plně funkční, musíme pod peřinou strávit několik spokojených hodin. Jenže může mít paradoxně negativní efekt, když dobře spíme, ale vyhovuje nám absence jakéhokoliv prádla?
Dá se předpokládat, že když si prodejci nočních oblečků nijak zvlášť nestěžují, stále je upřednostňován spánek v pyžamech, tílkách, kraťasech nebo saténových košilkách a košilích před prostou nahotou. Naháčů se dle statistik ale objevuje stále více. U pánů jde údajně při započtení příležitostných i pravidelných spáčů bez svršků až o 70% dospělých mužů.
Něco na tom možná bude. Když je tělo celý den sevřené v oděvu, s radostí si dá oddych na Adama. Především v horkých letních dnech působí každý kousek látky přebytečně. Z hlediska hygieny přitom není nijak zásadní rozdíl, jestli spíme kupříkladu ve spodním prádle nebo zcela nazí. Člověk by měl být v posteli v každém případě čistý, přičemž se nesmí zapomínat na pravidelnou obměnu ložního prádla. Snad jen u dlouhého a prodyšného pyžama se dá počítat s větším zachycením drobných nečistot.
Sexuologové upozorňují, že si na přílišnou nahotu může partner či partnerka navyknout, což se negativně podepíše na milostných hrátkách. Je pravdou, že různorodé košilky na ženském těle libido pozitivně povzbudí, ale během spánku se oba partneři stejně nachází pod peřinou. Výrazně špatně by proto nahota v peřinách působit neměla.
K odpovědi na úvodní otázku tedy stačí stručně říci, že záleží na specifických požadavcích každého. Jasný vítěz mezi pyžamáči a naháči není, a tak jde v první řadě o stud a zmiňované pohodlí. Zapadněte do postele, jak je vám to příjemné. Výběr matrace má mnohem větší efekt na spokojený spánek než látka, kterou máte nebo nemáte na sobě.