Zahrady rodinných domků v posledních letech zdobí bazény, trampolíny, zahradní domečky a hřiště. Rodiče se snaží udělat maximum pro to, aby děti trávily více času venku. Také jste o něčem takovém přemýšleli? Nápad to není špatný, ale…
Základem je vybrat něco, co děti zaujme. Z tohoto hlediska jednoznačně vedou dětská hřiště, jelikož nabízí několik aktivit. Základní sestavy obvykle obsahují skluzavku a houpačku, ty bohatší disponují i provazovým žebříkem, domečkem nebo lezeckou stěnou. Zábavy si děti s těmito prolézačkami užijí pravděpodobně více než s trampolínou, skákání by je brzy omrzelo.
Kdo chce jen otestovat, zda budou mít děti o zahradní hřiště vůbec zájem, může zakoupit základní variantu a v případě potřeby dokupovat další prvky. Dají se snadno kombinovat, a tak není problém budovat rozsáhlý komplex na hraní postupně.
Nejdůležitější roli hraje bezpečnost
Při výběru dětského hřiště dbejte především na bezpečnost a použité materiály. Nejčastěji se setkáte se dřevem, což je v pořádku, protože v případě vhodného povrchového ošetření se o něj nebudete muset dlouhá léta vůbec starat. Sledujte ovšem, zda jsou spoje řešené pomocí hřebíků, sponek nebo raději vrutů. Nic ostrého na hřiště nepatří, na škodu jsou i třísky.
Pořiďte i vhodný povrch tlumící náraz. Trávník je fajn, ale jakýkoliv tvrdý povrch (beton, zámková dlažba) je naprosto nevhodný. Museli byste ošetřovat mnoho rozbitých kolen i horších zranění. Je-li to možné, postavte si hřiště na zahradu tak, aby na něj bylo vidět z okna. Budete mít děti pod kontrolou.
Kreativitě se meze nekladou
Samozřejmě nemusíte skončit jen u obyčejné houpačky, skluzavky a lana na šplhání. Výrobci nabízí i daleko atraktivnější možnosti. Máte-li doma jedno větší dítko, které si oblíbilo posilování, potěšíte ho workoutovým hřištěm. Menší děti si zamilují zase skluzavku s přípojkou na vodu.
Chcete-li se inspirovat, co všechno se vůbec dá koupit, podívejte se na web www.skluzavky.cz.