Toto sportovní náčiní se mezi fanoušky pohybu netěší velké oblíbenosti jen tak zbůhdarma. Kombinuje totiž stepper, rotoped a běžecký pás, díky čemuž je vysoce efektivní, a právem se kvůli tomu řadí mezi nejprodávanější tréninkové stroje pro domácí použití. Pojďme si ho proto trochu přiblížit.

Na výběru eliptického trenažéru si dejte záležet

Mezi nejdůležitější rady týkající se kupování jakéhokoliv sportovního vybavení patří, že byste se neměli řídit pouze cenou. Nízká cena je pochopitelně velkým plusem, neměla by však být rozhodujícím faktorem číslo jedna. Alespoň, pokud chcete, aby vám stroj vydržel co nejdéle plně funkční a aby cvičení na něm bylo bezpečné. Totéž platí i pro eliptické trenažéry.

Při výběru svého nového trenažéru musíte vzít v potaz především svou váhu a výšku. I tento domácí tréninkový stroj má výrobcem stanovenou maximální doporučenou hmotnost. Ta se obvykle pohybuje okolo 150 kg. Vaše výška je pak důležitá při výběru délky nášlapných pedálů. Vysocí lidé totiž dělají delší kroky, čemuž je třeba přizpůsobit rozteč nášlapů. A trenažér, na němž byste se během cvičení museli hlídat, by vám nejspíše radost ze cvičení nepřinášel. Zaměřte se však také na nastavitelné rukojeti.

Připlatit si za něco navíc se vám vyplatí

Standardně si můžete domácí eliptický trenažér pořídit v provedení s magnetickým nebo elektromagnetickým odporem. První typ je levnější a vhodný zejména pro rekreační občasný trénink na udržení kondice či rozpohybování se.

Eliptické trenažéry s elektromagnetickým systémem odporu jsou sice cenově o třídu výš, ale i tak na ně stále narazíte ve skvělé kvalitě za rozumnou cenu, která se pohybuje zhruba od 9 000 korun. Modely s elektromagnetickými brzdami však dokážou obohatit váš trénink užitečnými chytrými funkcemi.

Cvičení si tak můžete zpestřit kupříkladu palubním počítačem, jehož prostřednictvím lze ovládat náročnost simulovaného terénu a intenzitu tréninku. Sportovní pokroky také můžete snadno zaznamenávat, analyzovat a sdílet do sportovních aplikací ve svém chytrém telefonu.

Některé eliptické trenažéry disponují také dotykovými čidly na měření vaší srdeční aktivity, které jsou umístěny na madlech. Díky tomu budou údaje o vašem cvičení ještě přesnější. Na věrohodnost zaznamenaných parametrů jako je srdeční tep, spálené kalorie nebo třeba uběhnutá vzdálenost, se tedy můžete spolehnout a zohlednit je při plánování svého tréninkového cíle.

Jak se eliptický trenažér používá?

Ze všeho nejdříve je potřeba rozehřát svalstvo vašeho těla. Nikdy se do intenzivního tréninku nevrhejte bez předchozího protáhnutí. I to ale zvládnete na eliptickém trenažéru. Stačí si dopřát pár minut pomalejší chůze, než pořádně šlápnete do pedálů.

Na displeji si podle požadované intenzity tréninku vyberte jeden z přednastavených programů, které jsou součástí chytrého palubního počítače. Zátěž i délku cvičení si však můžete také individuálně přizpůsobit díky funkci manuálního nastavení.

Cvičení samotné se skládá z rovnoměrných pravidelných pohybů, kdy chodidla střídavě tlačí do nášlapných pedálů, které rozpohybují madla eliptického trenažéru, a zapojí do pohybu také svalstvo vašich paží. Pamatujte na rovná záda a na to, že kolena by neměla vybočovat s roviny osy pohybu.

Eliptický trenažér je výborným nástrojem nejen pro fanoušky fitness, ale je doporučován i v rámci rehabilitací po úrazech různého druhu. Pravidelným cvičením lze ovšem předejít i bolestem zad a hlavy způsobeným špatným držením těla. Kromě svalstva horních a dolních končetin je totiž eliptický pohyb vhodný také ke zpevnění svalů okolo páteře a zlepšení mobility i zdravého držení těla.

Zdroj obrázku: Andrey Popov / stock.adobe.com