Během horkých letních dnů se většina lidí snaží dodržovat pitný režim. Na dostatek tekutin byste však neměli zapomínat ani v zimě.
Každý má jinou potřebu, ale v zásadě platí pravidlo, že dospělý člověk by měl vypít minimálně 20 ml vody na jeden kilogram své váhy. Šedesátikilová žena by tak měla vypít alespoň 1,2 litru vody. Její devadesátikilový partner ještě minimálně o půl litru více.
Zapomínat na pitný režim je velká chyba. Lidský organismus je ze 70 procent tvořen právě vodou a pokud budete málo pít, brzo se dostaví únava, bolesti hlavy nebo další zdravotní komplikace.
Tip: Víte, že lze ohřát vodu i bez bojleru? Stačí správná baterie.
Ohřívač vody Instant Digital ohřeje vodu třeba i na chalupě.
Základem zdravého pitného režimu má být voda. Příjem tekutin si má člověk naplánovat rovnoběžně do celého dne, tak aby nepociťoval žízeň. Sucho v ústech a žízeň je varovným signálem, že tělu něco chybí.
V ideálním případě byste měli pít čistou neperlivou vodu, která nezatěžuje organismus. Perlivá voda může u citlivých jedinců vyvolat potíže se zažíváním a nadýmání.
Opatrní byste měli být s pitím minerálních vod. Ne všechny minerálky jsou vhodné ke každodenní konzumaci. Pokud nedáte na minerálky dopustit, sledujte etikety a množství minerálů ve vodě. Minerálky jsou vyrobeny, aby tělu dodaly potřebné látky, které mu právě chybí. A přemíra minerálů může být pro organismus stejně škodlivá jako jejich nedostatek.
Bez obav můžete pít minerální vody, u kterých obsah minerálů nepřesáhne 500 mg na litr. Minerálky s obsahem minerálů mezi 500 – 1500 mg byste měli pít s rozumem. Množství, které vypijete by nemělo přesáhnout půl litru za den. A vody s obsahem minerálů více než 5 g pijte pouze na doporučení svého lékaře.
Pít nemusíte jen vodu koupenou v obchodě, ale stačí obyčejná voda z kohoutku, která prochází přísnými hygienickými kontrolami. Voda z vodovodního kohoutku je v naší republice nezávadná. Někteří lidé sice dávají přednost balené vodě, ale díky přísným normám se není čeho obávat. Pokud kupujete v obchodě vodu s označením stolní, jedná se pravděpodobně také o vodu stáčenou z vodovodních kohoutků.
Do pitného režimu nelze počítat alkohol nebo kávu. Obě tekutiny lidský organismus naopak dehydrují. To je důvodem, proč ve většině kaváren dostanete k oblíbené kávě také skleničku vody. Přehánět byste to také neměli s konzumací černého čaje.
Nevhodné jsou sladké vody s vysokým obsahem cukru. Přemíra cukru neprospěje ani vaší postavě. Ale nemějte obavy, nikdo po vás nechce, abyste se úplně vzdali milované kávy, čaje nebo oblíbené sladké limonády. Ale myslete na to, že nic se nemá přehánět.
Zdroj obrázku: www.sxc.hu