Malé děti, které ještě stále na Ježíška věří a je dobré je přitom nechat co nejdéle, si zprvu kreslí obrázky, co by chtěly od Ježíška, nebo diktují rodičům, co by měli Ježíškovi napsat, popřípadě si třeba vystřihnou dárky z novin, které pak nalepí na papír a dají za okno, aby si proto mohl Ježíšek přijít…
Některé děti však posílají dopis Ježíškovi na poštu na Boží dar. Každý rok je tu velké množství dopisů s přáním toho, co by děti pod stromečkem chtěly mít. Toto je ta hezčí varianta, kdy děti své přání posílají a věří, že jim je Ježíšek splní a dárky, které s i přejí, tak přinese. Jenže jak děti rostou, tak začínají být chytřejší, až jim jednoho dne někdo poví, nebo na to přijdou sami, že Ježíšek neexistuje.
Větší děti už jsou schopné, posílat přání mailem a to ne Ježíškovi, ale svým rodičům. Napíší si do mailu, co by vlastně chtěly dostat a pošlou rovnou odkazy. Moderní technika tak kazí to kouzlo Vánoc, na které jsme ještě donedávna byli zvyklí. Výhodu to ale má, protože víte naprosto přesně, co svému dítěti koupit a kde to sehnat a za kolik. Nemusíte se stresovat hledáním, kde tuto danou věc mají, jestli jste koupili to správné a podobně. Stačí pouze objednat ty dárky, které si děti přejí a máte po starostech. Ovšem takových dárků nesmí být mnoho, aby na to vaše finance stačily.
Rodiče ale nechávají své děti vybírat hračky různými způsoby a v posledních letech je velmi oblíbené to, že posbírají katalogy Dráčika, Pompa, Bambule a jiných hračkáren a dají je dítěti s tím, že si mají zakroužkovat to, co by od Ježíška chtěly. Toto zvládnou i ti nejmenší, kteří ještě neumí kreslit ani psát a rodiče tak vědí, pro jaký dárek kam vyrazit. Způsoby, jak si o dárek říct, či napsat jsou tedy různé. Hlavní je, že se pak dotyčný svých dárků, nebo alespoň části z nich dočkají a mají z nich radost.