Krb si dnes lze postavit celkem jednoduše i svépomocí. Stačí jenom dodržet několik důležitých postupů, které se tohoto kroku týkají. Pokud vás zajímá, jak se staví obestavba krbu a hlavně to, na co je dobré dát si pozor, podívejte se společně s námi na několik nejdůležitějších rad, které rozhodně přijdou vhod i vám samotným.
Myslete na přívod vzduchu z exteriéru
Je jasné, že klasická obestavba počítá primárně s tím, že někudy musí odcházet kouř, a to přímo do komína. V tomto směru má jasno téměř každý. Málokdo ale ví, že v souvislosti s hořením může vznikat v utěsněných místnostech podtlak a vlivem toho krb nemusí mít dostatek kyslíku. Ten mu může dodávat speciální roura, kterou se řeší přívod vzduchu z exteriéru. V takovém případě nezapomínejte na to, že v realizované obestavbě s ní musí být stoprocentně počítáno.
Izolovat je třeba i zadní stěnu
Krbová vložka dokáže produkovat skutečně velké teplo a na to je třeba primárně myslet. A tak musíme říci, že je častou chybou to, pokud je obestavba krbu realizována jenom tak, že je zapomínáno na zadní stěnu. I tu je třeba obezdít a i na ni je přirozeně nutné použít izolační desky. Jedině tak bude krb vyhovovat všem bezpečnostním, hlavně tedy protipožárním normám. Co je dobré připomenout, že v tomto případě je možné využít různé druhy speciálních desek. Dnes jsou nejpoužívanější možnosti označované jako Grenaisol, stejně jako Silca.
U dřevostaveb nikdy nešroubujte
Je několik možností, jak upevnit izolační desky na zadní stěnu. Někdo volí klasické šroubování, zatímco jiný dává přednost jednoduššímu použití lepidla. To by mělo být určitě určené právě na dané typy desek. Dnes už není problém koupit třeba namíchané řešení, jako je lepidlo Klebepaste, stejně jako není problém použít i lepidla Silaterm.
Co ale musíme určitě připomenout je, že v případě obezdívky krbu u dřevostavby je nutné myslet na fakt, že je správné používat výhradně jenom lepidlo. Šroubování a jakékoliv jiné spoje jsou zakázány. Důvodem je riziko toho, že zde mohou vzniknout tepelné mosty.
Ideální je použít stojan pro krbové vložky
Uvnitř obezdívky krbu samozřejmě bude umístěna i samotná vložka. Ta by měla být několik desítek centimetrů nad zemí. Pozor si dejte na to, čím konkrétně ji podložíte. Ideálním řešením z hlediska výběru i bezpečnostních předpisů je využít speciální stojan na krbové vložky, který jen právě pro tento účel přímo nabízen. Pokud hledáte jiné řešení, je možné použít některý z klasických stavebních materiálů. Jako dobré řešení se jeví standardní Ytong. Pokud přemýšlíte i nad jeho využitím v jiných částech obezdívky, pamatujte na to, že je to zakázáno. Také je zakázáno umístit krbovou vložku přímo na něho. Zde je správnou volbou použití žáruvzdorného betonu.
Na povrchovou úpravu využijte kamnářskou maltu
Obestavba krbu už je téměř hotová, a tak stačí jenom poslední část, kterou jsou finální úpravy. A to takové, kdy je třeba dát obestavbě krbu moderní vzhled. K tomu by se měla v ideálním případě použít univerzální, ale kamnářská malta. Tu lze zakoupit pod označením Silaterm. Ta primárně poslouží výhradně jako nosná vrstva pro perlinku. Opět ideálně kamnářskou, opět ideálně stejné značky. Perlinku je možné do malty jak vtlačit, tak umístit pomocí sponkovačky. Perlinku následně stačí zatáhnout a tím jsou klasické stavební finální kroky spojené s obestavbou krbu definitivně u konce.
Jsou i jiná řešení
Pokud se vám daný postup jeví jako celkem náročný a složitý, určitě není nutné jít jenom touto cestou. Dnes jsou na trhu i jiná řešení než klasické krbové vložky. Mohou to být třeba krbová kamna, která jsou volně stojícím provedením a zajímavou a dnes i designovou alternativou. Podívejte se na aktuální nabídku krbů a příslušenství a využijte možnost nezávazné konzultace u odborníků LEVNEKRBY.cz.