Odsavačů par je dnes na trhu nepřeberné množství, ale jak vybrat digestoř, která bude odpovídat přesně vašim požadavkům, co se funkcí týče?
Elektronika a domácí spotřebiče se neustále vyvíjí a pozadu nezůstává ani vývoj digestoří, proto dnes lze sehnat jak úplně obyčejné, které bývají zpravidla levnější, tak takové, jež obsahují velké množství funkcí, které mohou usnadnit nejen život v kuchyni, ale také ulehčit peněžence.
Jak vybrat digestoř aneb jaké funkce požaduji
Abyste se dokázali rozhodnout pro tu správnou, položte si nejprve následující otázky:
1. Jaké funkce od spotřebiče požaduji?
2. Záleží mi na ceně?
3. Záleží mi na spotřebě elektřiny?
10 nejzajímavějších funkcí
· Odsávání – nejdůležitější funkcí digestoře by logicky mělo být odsávání nežádoucích par vznikajících při vaření a smažení, pro které byla tahle pomůcka vůbec vymyšlena. Proto při výběru sledujte výkon sání, který by měl odpovídat velikosti místnosti, v níž je digestoř umístěna.
· Světlo / energie – Jedná se o druhou nejčastější funkci, kterou zákazníci od digestoří očekávají. Dnes je již většina vybavena LED žárovkami, které zajistí nejen dostatečné světlo nad celou varnou plochou, ale také až devadesátiprocentní úsporu energie a téměř desetkrát delší dobu trvanlivosti než klasické žárovky.
· Funkce Booster – Stačí jedno stisknutí tlačítka a spustí se intenzivní odsávání par při aktivním vaření, které se po nějaké době zase samo přepne do normálního režimu. Oceníte zejména tehdy, pokud při vaření a smažení nechcete mačkat několik tlačítek, než se proklikáte k té nejvyšší rychlosti.
· Doběh po skončení vaření – Pro správně odvětranou místnost, ve které se nebudou usazovat žádné tuky, by měla digestoř běžet ještě minimálně pět minut po skončení vaření. Můžete si samozřejmě hlídat čas a odsavač par jednoduše vypnout, tahle funkce to však ohlídá za vás, poběží jen určitou dobu a posléze se vypne sama.
· Ventilace 24 – Existují prostory, ve kterých je nutné zajistit pravidelnou výměnu vzduchu nonstop, a tak se dnes již dají sehnat takové odsavače, které běží 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Motor při tomto režimu jede na malé otáčky, takže vás nebude rušit hlučností a spotřeba energie je v tomto případě minimální.
· Signalizace nasycených filtrů – Tukové filtry zabraňující pronikání nežádoucích tuků do motorů digestoří je nutné pravidelně čistit (většinou dnes již stačí umýt v myčce na nádobí). U odsavačů recirkulačních je navíc potřeba měnit také uhlíkový filtr. Signalizace nasycených filtrů vás včas upozorní na výměnu či vyčištění toho kterého filtru.
· Ovládání – Preferujete klasická tlačítka, dotykové nebo raději dálkové ovládání? To vše je dnes možné sehnat a záleží jen na vás, pro které se rozhodnete.
· Čidla – Zní vám digestoř, která dokáže sama přizpůsobit sílu a rychlost odsávání podle teploty a množství výparů jako sci-fi? Omyl! I takové funkce se dnes nabízejí a zajistí vám dokonalý výkon i optimální spotřebu energie.
· Funkce ASC (Advanced Sensor Control) – Nejpokročilejší funkce, kterou lze na trhu sehnat. Sama rozpozná, kdy začnou od varné plochy stoupat kuchyňské pachy a stoupat teplota a sama se spustí na takové rychlosti, která je potřeba. Rychlost odsávání pak upravuje sama i během celého procesu vaření. Výhodou je, že pokud vám to nebude vyhovovat, můžete funkci jednoduše vypnout a přepnout ovládání zpět na manuální.
Čím více funkcí, tím vyšší cena?
Líbí se vám všechny funkce a nejradši byste přesně takovou „vytuněnou“ digestoř? Počítejte ovšem s tím, že za větší množství propracovaných funkcí si připlatíte. Vrátit se vám to však částečně může na nižší spotřebě energie, a hlavně vašem zdraví, protože čistý vzduch je základ.
A jaká funkce nejvíce zaujala vás? Nebo byste raději nějakou jinou, která zde není zmíněná? Nebo se dokonce ještě ani nevyrábí? Zmiňte se do komentářů a inspirujte ostatní!