Udržitelnost je v dnešní době poměrně často skloňovaná fráze. Skeptici častokrát říkají, že firmy si hrají na udržitelné, aby podpořily svůj pozitivní obraz. Ve finále to ale dělají spíš pro společenský obraz. Jak je na tom kávový průmysl?
Vlastně dost podobně. Možná jste už viděli certifikace jako Organic Rainforest Alliance, Direct Trade či Sustainability na balení vašich oblíbených káv. Co přesně ale říkají a co je tím problémem v udržitelnosti pěstování kávy?
3 pilíře udržitelnosti pěstování kávy
Udržitelnost pěstování a zpracování kávy je založena na třech hlavních kritériích: sociální zodpovědnosti, ochraně životního prostředí a ekonomické hodnotě.
- První kategorií jsou farmáři. Všechny iniciativy udržitelné kávy se zaměřují na zdravotní péči a vzdělávání dětí pracovníků v oblastech, kde se káva pěstuje.
- Pokud jde o životní prostředí, usiluje se o pěstování kávy bez chemikálií, odlesňování, s co nejmenší spotřebou vody.
- K zajištění ekonomické stability se uplatňují formy přímého obchodu. Ekonomickou hodnotu by měli dostávat sami zemědělci, ne prostředníci.
Co je tedy největším problémem z hlediska těchto tří pilířů? Cena kávy. My si kupujeme kávu drahou, ale zemědělec z ní má opravdu málo peněz, potom mu chybí finance na zabezpečení ochrany životního prostředí.
Zajímáte se o příběh své kávy?
Ať už vám chutná víc zrnková káva, kterou si sami namelete, nebo kupujete již mletou, zajímáte se o to, jaký byl její osud? Díváte se, odkud pochází, z jakých plantáží a jakým řetězcem si prošla?
Ve velkých řetězcích se k těmto informacím nedopátráte, u kvalitní kávy prodávané u specialistů ale obvykle ano. Problémy, které jsme nastínili, nejdou vyřešit ze dne na den. Nikdo nemá takovou moc, aby revolucionalizoval kávový trh. Každá malá snaha se však počítá. Je jen na vás, jakou kávu si budete kupovat.