Možná to pro vás bude překvapivé zjištění, ale nemocný nemusí být jen člověk, ale také dům. Odborníci tento fakt nazývají syndromem nemocných budov a následky se mohou projevit na lidském zdraví.
Sick building syndrom, zkráceně SBS nebo česky Syndrom nezdravých budov se poprvé projevil v první polovině osmdesátých let 20. století. V roce 1984 přišla Světová zdravotnická organizace s překvapující zprávou, že téměř 30 % obyvatel vyspělých zemí trpí syndromem nezdravých budov. V roce 2002 byl počet již dvojnásobný.
Ráno do práce, odpoledne na nákup a pak rychle domů. V uzavřených budovách trávíme většinu času. Časté bolesti hlavy, nechutenství, nevolnost, poruchy spánku, potíže se zrakem, kožní problémy nebo přetrvávající rýma mohou být důsledkem pobytu v uzavřených nezdravých místnostech.
Budovou, která ohrožuje naše zdraví může být administrativní budova, nákupní centrum, ale také náš dům nebo byt. Za potíže spojené se syndromem nezdravých budov stojí nevhodně zvolené stavební materiály. Často však není na vině jen stavba samotná, ale svůj díl nese také vnitřní zařízení. Příčinou problémů může být nevhodný nábytek, který je natřený toxickými barvami, nevhodné podlahové krytiny nebo barvy na stěnách, ale také další předměty v místnosti. Elektronika, kopírky, dlouhé vysedávání u počítače, velké množství chemických čistících prostředků nebo plíseň ve větracích šachtách a klimatizaci jsou dalšími viníky.
Syndrom nezdravých budov se nejčastěji projevuje u lidí, kteří většinu dne tráví v uzavřených moderních administrativních budovách s centrálním vytápěním a klimatizací. Problémy také mohou mít lidé ve výrobních halách nebo nákupních centrech.
Jak se bránit?
Potíže spojené se syndromem nezdravých budov lze snížit častým větráním a správnou vlhkostí vzduchu.
Vzduch v místnosti pročistí pokojové květiny a jejich časté rosení. Ve své kanceláři nebo bytě se snažte zbavit všech přebytečných věcí. Také omezte používání chemických čistících prostředků, chemických výrobků a osvěžovačů vzduchu.
Dalším řešením, jak bojovat se syndromem nezdravých budov je také čistička vzduchu s ionizátorem.
Kdykoliv je to jen trochu možné, jděte se nadýchat čertsvého vzduchu. Krátká, třeba jen pětiminutová procházka vám prospěje, osvěží mysl a tělu dodá novou energii. Pobytu v uzavřených místnostech se nevyhnete, ale snažte se snížit zdravotní rizika na minimum.
Zdroj obrázku: www.sxc.hu