Diet, které slibují rychlý úbytek kilogramů, je nespočet, některé jsou drastické, jiné méně, většinou mají ale jedno společné. Jakmile je držet přestanete, ani se nenadějete a jojo efekt se postará o to, že ztracená kila zase naberete zpět. Kdo to zažil, ten ví, jak složité je se jich znovu zbavit, a hledá nějaký lepší způsob. Slyšeli jste už o ketodietě?

Jak ketodieta funguje?

Ketonová dieta je založená na omezení příjmu sacharidů tak, aby se tělo dostalo do stavu tzv. ketózy, kdy nebere energii ze sacharidů tak, jak je zvyklé, ale z ketonů, které vznikají spalováním tuků. Ketózu tak zjednodušeně můžeme označit za spalování tuků. A jak se do ní dostat?

Vsaďte na vyvážený jídelníček, který obsahuje jen minimum sacharidů (maximálně 50 g za den), dostatek kvalitních bílkovin a zdravé tuky.

Víte, že ketonovou dietu dělíme na několik fází, a těm je třeba přizpůsobit jídelníček?

  • první fázi je zásadní dostat tělo do ketózy, její délka se pak odvíjí od toho, kolik chcete zhubnout. Trvat může 1 nebo 4 týdny, ze začátku vás může lehce potrápit únava nebo ketochřipka, ale nebojte, během pár dní zmizí. V této fázi dochází k nejrychlejšímu úbytku váhy, někdy se označuje i jako redukční.
  • druhé fázi je ketóza správně nastartovaná a vy už začínáte do jídelníčku zařazovat i běžná zdravá jídla. Tělo pořád shazuje, ale už ne tak rychle jako v první fázi.
  • Třetí fáze má za úkol zabránit jojo efektu. Její délka není určená, je třeba si během ní hlídat, co jíte.

Na čem si můžete pochutnat a co naopak vynechat?

Než se do ketodiety pustíte, jasně si stanovte, kolik kilogramů chcete zhubnout, a podle toho si ji naplánujte. Na pomoc si můžete přibrat už hotová jídla, třeba ty od https://www.ketomix.cz/, která vám snahu usnadní, nebudete totiž muset počítat kalorie ani pročítat etikety potravin, abyste zjistili jejich složení. I tak ale potřebujete vědět, co si můžete dopřát a co ne.

  • Proteiny neboli bílkoviny, které tvoří základní stavební jednotku našeho těla a získávají se jen z potravy, do zásoby si je neukládáme. Pro naši výživu jsou zásadní, najdete je v potravinách jako je libové kuřecí nebo hovězí maso, losos, slepičí vejce, řecký jogurt nebo olomoucké tvarůžky, připravit si můžete i proteinový koktejl.
  • Velkou část stravy by měly tvořit zdravé tuky, musí ale jít o ty kvalitní. Jejich zdrojem jsou mandle, semínka, olivový olej, avokádo nebo třeba tofu.
  • Strava by měla obsahovat i ovoce a zeleninu, ale jen nízkosacharidové druhy jako jsou červené bobule (rybíz, maliny) a listovou zeleninu.
  • Sacharidy, a to ani ty z ovoce. Na slazené minerálky, sladké pečivo apod. zapomeňte.