Každý teenager je plně nažhaven na to, až vycestuje bez rodičovského dohledu a bude svým vlastním pánem. Pro rodiče naopak nastává období strachu a vyčkávání na to, až se jim jejich potomek ozve, že je živ a zdráv. Máme pro vás menší zprávu: Budete čekat velmi dlouho, než se vám váš syn nebo dcera ozve, protože jakmile okusí chuť svobody, zapomenou na všechny závazky a sliby, ke kterým se ještě za střízliva zavázali. Samozřejmě existuje v dnešní době spousta možností, jak si své dítě ohlídat a minimalizovat šanci, že se mu v zahraničí přihodí nějaké neštěstí.
Můžete sledovat jejich tok peněz
Předtím než pošlete teenagery do zahraničí, ujistěte se, že budete mít online přístup k jejich bankovní nebo kreditní kartě. Touto cestou můžete monitorovat transakce, ať už jsou kdekoli. Zároveň se i ujistíte, že bankovní či kreditní karta nebyly odcizeny. Pomůže vám to při hlídání rozpočtu, místa, kde se právě nachází, a také aktivit vašeho potomka.
Sociální média
Můžete si být jistí, že vám sice nezavolají, ale jejich mobily jsou využívány naplno. V těchto dnech jsou využívány hlavně pro sdílení veškerých fotek a zážitků z právě probíhající dovolené. Možná vám to zní jako blbost, ale právě pro vás je to šance sledovat, kde se právě nachází, nebo co právě vyvádí. S každou takovou fotkou se vám pak uleví, že je váš potomek na živu.
Cestovní doklady
Předtím než mladého či mladou vypustíte do světa, nezapomeňte se minimálně dvakrát ujistit, že s sebou má všechny potřebné dokumenty. Mezi ty hlavní patří zejména cestovní pas, bankovní a kreditní karta, cestovní pojištění, letenka a další rezervace. Pokud chcete mít absolutní jistotu, udělejte od každého dokumentu ještě kopii. Pak by vás už opravdu nemělo nic překvapit.
Nezapomeňte zabalit cestovní lékárničku
I když je váš teenager zdravý jako rybička, v cizině se můžou objevovat viry, hmyz a další nebezpečí, na které nemusí být tělo vašeho syna či dcery připraveno. Proto je dobré se informovat předem podle toho, do jaké destinace se vydává a jaká nebezpečí můžou ohrožovat jeho zdraví. Poté se poraďte s doktorem a proveďte patřičná opatření.
Dobrý nápad je i zabalit cestovní lékárničku s sebou. Nikdy nevíte, co se může přihodit, a to poslední, co chcete slyšet, je že se vaše dítě necítí příliš dobře, neví, co to je, a vy jste tak daleko od něj. Ujistěte se tedy, že to, co zabalíte do lékárničky, budou také umět použít.
Promluvte si o jejich bezpečí
I když se to bude nejspíš vašemu dítěti zdát děsné a za trest, měli byste si s ním sednout a probrat nejdůležitější kroky, díky kterým se vyhne problémům a zbytečnému zošklivení dovolené. Tady je pár tipů, na něž byste neměli při své řeči zapomenout:
- Nechte svá zavazadla a batohy zapnuté – pro zloděje je pak těžší se dostat k vašim věcem.
- Vyhněte se osamoceným procházkám během noci, pro mladé to může být nebezpečné.
- Dávejte pozor na pravidla silničního provozu, ta mohou být velice odlišná od těch u vás doma.
- Celkově se snažte vyhýbat cizím lidem, kteří vám něco nabízejí a chtějí například vaše osobní informace.
Tohle jsou naprosté základy, těch rad může být ale dalších sto. Je jen na vás, jak připravíte vašeho potomka na jeho cestu.
Cestovní pojištění
Ať už se vydává kamkoli, nikdy nezapomeňte své dítě pojistit. Náhoda je blbec, a i když se vám nikdy nic nepřihodilo, tak to automaticky neznamená, že se nic nestane ani vaší dceři nebo vašemu synovi. Dnes navíc existuje spousta způsobů a možností, jak se na cestu pojistit a vyvarovat se případným potížím.
Pojišťovny vás ochrání před platbou za ošetření, při trvalých následcích po úrazu, nebo pokud vám zloděj ukradne zavazadla. Dále se postarají i o to, když se vám zpozdí či zcela zruší let. Zkrátka cestovní pojištění je nutností, a vy tak můžete být na cestách o něco víc v klidu.