Dostatek všeho vede nevyhnutelně k plýtvání. Konzumní způsob života se již dlouhou dobu podepisuje na stavu naší planety – a to nejenom v podobě tun odpadu či znečištění vod a ovzduší od průmyslové výroby. Naštěstí se stále více lidí obrací zpět na cestu k přírodě. Biopotraviny, kosmetika netestovaná na zvířatech či přírodní léčba – to vše je krásnou ukázkou toho, že lhostejnost není řešení.
Odvrácená strana módního průmyslu
Ekologické myšlení zasahuje i módní průmysl, který se vyznačuje velkou spotřebou vody. Již samotné pěstování bavlníků a ostatních plodin je velmi náročné na vodu, hnojiva a pesticidy. Textilní průmysl není jen o šití, ale také o praní, barvení a celkové úpravě materiálů. Výsledkem je produkce ohromného množství odpadních vod, které se ve většině případů vypouštějí zpět do přírody, protože jejich čištění je nákladné.
Tuny odpadu
Oblečení je často vnímáno jako spotřební zboží. Mnoho lidí nakupuje bez rozmyslu a pořízené kousky pak končí ve skříni bez jakéhokoliv využití. Oblečení také mnohem rychleji podléhá opotřebení či vychází z módy. Nepotřebné kousky tak často končí na skládkách. Zbytečně tak zamořujeme naši planetu odpady.
Myslete, než koupíte
Jestliže toužíte být ohleduplní k přírodě a lhostejnost pro vás není cesta, tento životní styl se promítá i do toho, co nosíte na sobě. A to s ohledem na planetu Zemi i na lidi, kteří oblečení vyrábějí. Promyslete si také, zda daný kousek opravdu potřebujete nebo je za tím jen rozmařilost či lákavá sleva. Krokem vpřed je také uvědomit si, které firmy chcete koupí oblečení podporovat. Zda velké korporace nebo raději dáte přednost malé lokální firmě. I na českém trhu figurují firmy, kterým není budoucnost Země lhostejná, a při výrobě neubližují přírodě. Ať už dáváte přednost vtipným tričkám s originálním potiskem, drsnému metalovému oblečení nebo si jen chcete šatník obohatit o moderní plátěné tenisky, které splňují standardy PETA – spolu s novým kouskem oblečení si odnesete i skvělý pocit, že pomáháte chránit přírodu.