Vytváření zahrádky přináší mnoho práce a úsilí, avšak pokud svůj čas zahrádce věnujete, ona vám to vrátí. Stačí, když na zahrádce vysadíte pár stromů a ovocných keřů, kolem kterých během roku vždycky něco uděláte, jako je řezání a podobně a budete mít dostatek ovoce na buchty, šťávy, marmelády a podobně.
Chceme rybíz na zahrádce
Jedním velice oblíbeným ovocným keřem, který si lidí sázejí na zahrádky, je rybíz. Rozhodně je to dobrá volba, protože nevyžaduje mnoho péče a přitom vám urodí poměrně hodně plodů, které lze různě zpracovat, ať už je dáte do koláčů či do marmelády, vždy je chutný. Navíc rybízy v sobě mají spoustu vitamínů a zdraví prospěšných látek, což je také velký důvod k tomu, abyste si je vysadili. Všem je známo, že rybíz má více odrůd. Základní, které známe, jsou bílé, červené a černé rybízy.
Která barva se mi hodí na zahrádku?
Nejlepší volbou je jejich kombinace, protože každý z nich má svou výhodu, avšak záleží na tom, který máte nejraději. Bílé jsou vhodné, protože je tolik nenapadají ptáci a také jsou sladší. Kdežto červený rybíz je trochu kyselejší, avšak za to plodí až do září a má barvu, která na koláčích opravdu dobře vypadá. Poslední černý rybíz má svou výhodu skrytou uvnitř, protože skrývá mnoho zdraví prospěšných látek a někteří dokonce tvrdí, že může pomoci i při nádorových onemocnění.
A jde se sadit
Pokud jste rozhodnutí, že i na vaší zahrádce nesmí chybět rybíz, tak byste mi měli koupit sazeničky. Zahrádkáři sice říkají, že nejlepším obdobím na sázení je podzim, protože využívají zimní vláhu, avšak nic nepokazíte, když rybíz vysadíte na jaře. Ideální je sadit je v řadě ve vzdálenosti jeden metr. Pěkně vypadá, když rybízem oddělujete dvě části zahrady či zahradu a altánek a podobně, avšak vysadit si jej můžete kdekoliv. A také si musíme dávat pozor, aby byl rybíz ve správné hloubce, doporučuje se, aby byl o deset centimetrů hlouběji, než jak rostl ve školce. Pak už jen stačí zalít a čekat, než se rozroste a začne plodit. Jediná starost kolem rybízů je ostříhání květů, ale jinak je téměř bezúdržbový.
Rybíz jako strom
Ačkoliv to mnozí lidé neznají, tak rybíz nemusí být vždy jen keř, klidně si můžete na zahrádku vysadit strom rybízu, i když to není tak časté. Sadba stromků je obdobná jako u keřů, avšak zde je opravdu důležité, aby stromy byly dostatečně hluboko, aby se kořeny dobře uchytili, protože jsou pouze těsně pod povrchem. Samozřejmě, že strom rybízu má i své výhody. Tou největší výhodou je, že na stromě jsou trochu kvalitnější plody a hlavně se to lépe sklízí, i když pokud stromek vyroste hodně vysoko, tak to také není výhra. Ale lépe se udržuje půda pod nimi. Protože keře musíte plést, kdežto pod stromy stačí posekat zahradní sekačkou a máte to.
Mít doma rybízy je opravdu výhra, protože máte velký zdroj vitamínů a jiných zdravých látek a zároveň ovoce, které lze zpracovat mnoha způsoby.