Víte, že letos je tomu přesně 100 let od doby, kdy vzniklo Československo? Nejspíš ano, tato skutečnost vám těžko mohla uniknout, pokud žijete v ČR. Po celé republice probíhají nejrůznější oslavy a vzpomínkové akce nejen na Československo, ale také na Tomáše Garrigue Masaryka. Ten byl s naší republikou velmi úzce spjatý a navždy bude. A proto se objevil i na pamětní minci, kterou k příležitosti jubilejního výročí nachystala Pražská mincovna.
Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát. Na svědomí má ale ještě spoustu dalších věcí, které pozitivně ovlivnily fungování naší země. Zavedl spoustu novot a díky jedné z nich se změnila také numismatika. Do jeho dob bylo zvykem, že se na všech mincích objevoval portrét panovníka. On se ale rozhodl tuto tradici porušit a nechal výtvarníkům volné ruce. I to je jeden z důvodů, proč si určitě zaslouží být na minci, která má připomínat založení Československa v roce 2018.
Čím jiným než mincí si Československo připomínat?
Za dob Československa jsme byli významný evropský národ. Hodně jsme toho pro svět udělali, například jsme mu dali stříbrné mince. Míst, kde se u nás těžilo stříbro, bylo více – Kutná Hora, Jáchymov či Jihlava. Díky stříbru z Kutné Hory vznikl pražský groš. V Jáchymově se zrodil zase tolar, podle nějž se dnes jmenuje nejznámější měna světa: dolar.
Naše měna nás tehdy prezentovala na světové scéně, byla pevná a stabilní. Kromě stříbrných grošů a tolarů jsme měli ještě zlaté svatováclavské dukáty. Každá mince se odkazovala na nejlepší národní tradice.
Pořiďte si precizní práci českého akademického sochaře
Na podobě českých mincí se podíleli Alfonz Mucha, Max Švabinský, Otakar Španiel či Josef Šejnost. Že vám tato jména nic neříkají? Měla by. Možná vám bude povědomý také Vladimír Oppl, autor návrhu dvacetikoruny. Právě jeho mince byla roku 1999 oceněna jako nejkrásnější zlatá mince světa, zároveň navrhoval i vysoké státní vyznamenání – řád TGM, který je udělován za zásluhy v oblasti humanity, lidských práv a humanity. Jak vidíte, s Masarykem je tady spojené všechno. Proto jej pan Oppl vyobrazil i na pamětní minci ke 100. výročí a vznikl Masarykův dukát.
Zlatý dukát je v sadě se stříbrným odražkem
Pro příležitost oslavu výročí vydala Pražská mincovna speciální sadu. Obsahuje zlatý dukát a stříbrný odražek. Obě mince mají průměr 20 mm. Zlatý dukát váží 3,49 g a má ryzost 986/1000 Au, u stříbra jde pak o 4 g a 999/1000. Na lícní straně najdete Tomáše Garrigue Masaryka z profilu, jeho jméno, rok 1918 a nápis „vznik Československa“. Pod portrétem TGM je také značka Vladimíra Oppla. Z rubu uvidíte českého lva, slovenský dvouramenný kříž, moravskou šachovanou orlici a slezskou černou orlici. K medaili pochopitelně dostanete i certifikát s bezpečnostními prvky potvrzující její parametry. Je tištěný na speciální papír ve státní tiskárně cenin.
Mějte doma unikátní pamětní medaili
Masarykův dukát je a do budoucna určitě bude velmi ceněnou komoditou mezi lidmi, kteří mince sbírají. Pražská mincovna se rozhodla z něj udělat exkluzivní zboží a vyrobit ho jen v nákladu 1000 ks. To znamená, že dukátů nebude dost ani pro horních 10 000. Vy ale ještě stále máte šanci si ten svůj pořídit. Koupit jej můžete ve specializované prodejně v Obecním domě v Praze. Než se tam ale vydáte, lze si ho prohlédnout na internetu na stránkách zlate-mince.cz. Když na stránce sjedete dolů, najdete i zvětšený náhled obou stran, takže zlatý dukát uvidíte do těch nejmenších detailů. Na těchto stránkách najdete také spoustu jiných investičních mincí, ta s Masarykem je ale určitě nejlepší volbou. Má totiž nejen materiální hodnotu. Připomíná nám staré dobré časy.