Vánoční stromeček nejen na Štědrý večer musí svítit. Dříve jsme to řešili svíčkami, později lucerničkami, nyní dáváme na stromek světelné řetězy. Svíčky už si dáváme pouze do aromalamp, na adventní věnec, nebo jen tak na stůl, či okno, jako dekoraci. Na stromek už svíčky rozhodně nedáváme. Je to velmi nebezpečné a nejednou se stal požár jen proto, že svíčka vzplála.
I přesto, že většina z nás vyměnila svíčky za světelné řetězy, tak se stále najdou tací, kteří si tento zvyk alespoň na Vánoce neodpustí. Pokud tak činíte, tak buďte velmi obezřetní a mějte pro jistotu připraven kbelík s vodou pro případ, že by se stala nehoda. Nikdy stromek nenechávejte bez dohledu.
Nebezpečí ale mohou představovat i elektrické svíčky a světýlka. Ne vždy totiž doma máme kvalitní světla. Pokud si chcete zdobit stromek, okna, či balkony světýlky, tak je určitě nepořizujte na tržnicích. Hrozí obrovské nebezpečí, které vám může způsobit nejen zkažené svátky. Při kupování elektrických nekoukejte na cenu, ale na kvalitu. Ta hraje obrovskou roli. Každý rok nás ohrožuje neuvěřitelné množství levných světelných dekorací. To, že je výrobek bezpečný poznáte podle označení CE. To je označeno na obalu světýlek. U vánočních světel by měl být znám výrobce, v krabici by měl být návod na použití.
Důležitou roli také hraje stáří světel. Pokud doma máte staré lucerničky, tak od nich nemůžete čekat službu do bůh ví kdy. Lucerničky byly velmi oblíbené ve své době a to především proto, že dříve nic jiného na trhu ani nebylo. Nenechávejte stromek rozsvícený přes noc, nebo když jdete pryč. Může dojít k přehřátí světýlek a problém je okamžitě na světě. Rozsvícený stromek vám jednak bude brát elektrickou energii a pak může způsobit nebezpečí. Proto jej zapínejte pouze tehdy, když u něj sedíte, nebo jste přítomni v místnosti, kde stojí. Neriskujte zbytečně. Nemusí se vám to vyplatit.