Nezdá se to, ale podzim tu bude coby kamenem dohodil. Slunečné dny vystřídá sychravé počasí a čekárny ordinací praktických lékařů se pomalu začnou plnit pokašlávajícími pacienty. Poradíme vám, co udělat proto, abyste bezpečně rozeznaly lehčí formu kašle od té vážnější, a co udělat pro to, abyste se ho doma zbavili svépomocí.
On je totiž kašel a kašel. Zatímco jeden kašel je třeba stejně jako rýmu za pomocí prostředků volně dostupných v lékárnách vyležet, jiný může být symptomem vážného onemocnění. Pokud proto kašel neustává, přidají se k němu vysoké teploty, ztěžuje dýchání, které je doprovázeno sýpavými zvuky či se k němu přidá vykašlávání krve, okamžitě se obraťte na lékaře.
Kašel jako symptom
Kašlem se spolu s dalšími symptomy projevuje většina chorob horních cest dýchacích. V podstatě se jedná o obranný reflex, jež ochraňuje dýchací cesty. Odstraňováním hlenu je v podstatě udržuje průchozí.
Naučte se kašel rozpoznat
V první řadě se musíte naučit rozeznat kašel, který doprovází běžné nachlazení, od kašle, jež může být symptomem vážnější choroby. Zkrátka, ať již u svého dítěte, či přímo u sebe dokázat rozeznat jeho druhy.
Druhy kašle
Kašel se v podstatě rozděluje na dva druhy: dráždivý suchý a vlhký. Rozdíl mezi nimi prozrazují už jejich názvy: zatímco u vlhkého kašle se vám daří odkašlávat, u suchého se to nedaří a dochází u něj k namáhání břišních svalů.
Jak si ulevit od suchého kašle
Suchý kašel často bývá projevem různých onemocnění virového původu. Často se zhoršuje ve večerních hodinách a dítě (ale i dospělého) hodně vyčerpává. Z tohoto důvodu je na místě na noc podávat léky, které jej utlumí, aby se dítě vyspalo.
Jak si ulevit od vlhkého kašle
Suchý kašel často předává žezlo kašli vlhkému. V dýchacích cestách se totiž i při suchém kašli hromadí hlen, který se dere ven. Ať již dítě, či dospělý se tak dostává do fáze, kdy tento kašel není na místě potlačovat, ale naopak se ho zbavovat. Tedy vykašlávat. A pokud se to nedaří, tak je třeba tělu pomoci.
Užívejte léky na podporu vykašlávání
V tomto okamžiku se doporučuje sáhnout po některém z volně prodejných léků podporujících vykašlávání. Mezi velmi účinné přípravky patří například produkty AMBROBENE, ať již se jedná o sirup, roztok nebo tablety.
AMBROBENE sirup, roztok a tabletky
Předností všech zmíněných produktů je, že rychle a účinně rozpouštějí hlen a tím pádem usnadňují vykašlávání, které je v případě léčby vlhkého kašle klíčové. K tomu ale i zklidní podrážděné průdušky, zvyšují imunitu dýchacích cest, a co je nesmírně důležité, podporují průnik antibiotik, která tak mají možnost bez problémů začít pracovat, aniž by jim v tom cokoliv bránilo. Celková léčba tak nabírá na obrátek.
Sirup, nebo tabletky?
Jak AMBROBENE sirup, tak tabletky jsou určeny k léčbě akutních i chronických onemocnění horních cest dýchacích. Pro malé děti do šesti let je vhodnější spíše sirup, dítěti od šesti let můžete bez obav podávat tabletky. Ty jsou malé a dítě je bez problémů spolkne. AMBROBENE roztok je pak primárně určen k inhalacím, a to jak pro děti, tak i dospělé.
Pokud si nejste s čímkoliv jisti, poraďte se s lékařem či lékárníkem.