Téměř polovinu kalendářního roku, od jarního oteplování až do posledního podzimního listu, posedáváme na zahrádce, terase či balkónu. Není totiž nad pohodlné posezení s přáteli nebo rodinou. Takový dýchánek se však může stát až nechtěnou záležitostí, vloží-li se do toho přílišné množství slunečních paprsků. V takovém případě je vhodné pokrýt přidružený venkovní prostor markýzou, která kromě ochrany před Sluncem také zarazí zvědavé pohledy sousedů. Jak tedy markýzu vybrat?
Druh markýzy
Na trhu se momentálně vyskytuje celá řada jednotlivých typů markýz. Aby toho nebylo málo, jsou kromě toho zhotovovány v nejrůznějších motivech, barvách, dekorech a velikostech. Současně se za nejpopulárnější považují balkónové markýzy a markýzy na terasu. Co se montáže markýzy týče, naprostá většina z nich se dá instalovat univerzálně téměř všude. Jsou tu však i takové, které lze kupříkladu montovat pouze čelně na fasádu či na strop. Záleží také na poměrech samotného stavení.
Dalším důležitým kritériem je výběr mezi otevřenou či kazetovou markýzou. Otevřené markýzy mají potah rozvinut na alespoň dvou kloubových ramenech, což může při větším vysunutí vést k intenzivnějšímu pnutí. Potah je také ponechán osudu vnějším vlivům. Kazetová markýza je oproti tomu chráněna takzvanou kazetou. Do té se potah navíjí, takže je chráněn před okolním počasím. Nicméně jeho výsuv nedosahuje takového rozpětí, jehož je schopna dosáhnout otevřená markýza.
Rozměry
Před samotnou koupí markýzy je nutné znát potřebné rozměry pro úspěšnou montáž a kýžené stínění. Jedná se o výšku a šířku zastíněné plochy. Markýza je zpravidla umístěna s podchodnou výškou 2,2 m včetně plného vysunutí. V případě potřeby je možné si nechat zhotovit markýzu na míru.
Při výběru markýzy se nebojte obrátit se na profesionála, který vám zaručí správné umístění markýzy včetně vhodného typu.