Adventní výzdoba nemusí nutně znamenat jen voňavé svíčky, třpytivé dekorace, věnce nebo rozsvícené řetězy v oknech. Tu pravou vánoční atmosféru Vašemu obydlí dodá i vhodně zvolený květinový doplněk.
Jakou rostlinu pro vánoční výzdobu zvolit a jak se o ni starat, aby Vám vydržela co nejdéle?
Tradice jménem Barborka
Přesně na druhou adventní neděli slaví letos svátek Barbora. Nejen, že popřejeme Bárám všechno nejlepší, ale taky bychom neměli zapomenout utrhnout větvičky z ovocných stromů – nejčastěji z třešně nebo višně. Barborka natrhaná 4. prosince tradičně slibuje rozkvetlou dekoraci na Štědrý den.
Naši předkové měli doma nižší teploty, proto větvičkám trvalo delší dobu, než se probudily k životu. Pokud se proto náhodou o pár dní opozdíte, žádná velká katastrofa se tedy nekoná. Opozdíte-li se však o více jak tři dny, uříznutou větvičku postavte nejdříve asi na čtvrt hodiny do vlažné vody a teprve potom ji umístěte do vázy.
K seříznutí používejte ostrý nůž, v žádném případě zahradnické nůžky, jejich použitím větvičku narušíte a to jí brání v přijímání vody. Vykvetení můžete povzbudit postavením Barborky na teplé místo, na chladném místě naopak probouzení pozdržíte. Teplota by však neměla často a prudce kolísat. Ovocným dřevinám nesvědčí suchý vzduch, je tedy vhodné větvičku každý den rosit rozprašovačem.
Barborku také udržujte na světle a nevystavujte ji zbytečnému průvanu.
Klasická hvězda nesmí chybět
Je takřka symbolem Vánoc a v nabídkách obchodních domů, hobby marketů a květinářství je k dostání již v průběhu podzimu. Jde o jednu z nejrozšířenějších vánočních květin a její obliba stále stoupá. Řeč je o vánoční hvězdě, která se vyznačuje sytě červenými listeny a zelenými listy, ale k dostání jsou i další barevné varianty.
Vánoční hvězda je velmi náchylná na průvan, změny teplot a někdy dokonce i změny světových stran! I při přenosu z obchodu bychom ji měli věnovat dostatečnou pozornost a nevystavovat ji mrazu. Má ráda běžnou pokojovou teplotu, mírnou zálivku (bez stojaté vody v misce) a dostatek světla, avšak bez přímého slunečního záření. Dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy je tak trochu oříšek, proto je většinou považována za rostlinu krátkodobou, určenou na jednu sezónu.
Pamatujte také na to, že tato rostlina je jedovatá – umístěte ji proto z dosahu zvířat a malých dětí!
Vánoční hvězdě je velmi podobná čemeřice, která je oblíbená hlavně v Anglii, Německu a Francii. Na pěstování je však stejně náročná jako její kolegyně vánoční hvězda.
Vánoční kaktus
Vánoční kaktus zaujme především článkovými stonky a krásnými narůžovělými květy, i když odstíny mohou být různé. Jde o tzv. krátkodenní rostlinu, což znamená, že nejvíc kvete právě v zimě. Je to vděčná rostlina, která dobře snáší běžnou pokojovou teplotu, ale vyhovuje jí i ta okolo 15 až 18ºC.
Spolu s mírnou zálivkou a bohatým přísunem světla (avšak bez přímého slunečního záření) jí zajistíte dokonalé podmínky pro rozkvět. Pokud má vánoční kaktus poupata, rostlinu nepřemisťujeme, poupata by mohla opadat!
Barevné hrnkovky
V dnešní době je stále oblíbenější zakomponování barevných hrnkových rostlin do interiérů. Nejčastěji se jedná třeba o omamně vonící hyacinty, které kvetou několik týdnů a nejvhodnější je pro mě pokojová teplota do 20ºC, světlo a dostatečná zálivka.
Cibulky hyacintů však můžete pěstovat také jednoduše pouze ve sklenici s vodou. V takovém případě se však po odkvětu většinou vyhazují. Svou úlohu ve formě barevné vánoční výzdoby však splní dokonale!
Bramboříky Vás nadchnou rozmanitou barevnou květenou – od bílé, růžové, fialové až po rudé odstíny.
Moderní odrůdy zvládnou i pokojovou teplotu, ale daří se jim spíš v chladnějším prostředí okolo 12 až 15ºC. Vhodný je pro ně také těsnější květináč, dostatečná zálivka přes misku s vodou a hodně světla bez přímého slunce. V dnešní době jsou k dostání různé druhy – od miniaturních rostlinek až o XL velikosti.
A co na zahradu?
Cesmína patří v Anglii a Americe mezi významný znak Vánoc, který symbolizuje štěstí, zdraví a radost, a nechybí v žádné domácnosti. Stále častěji ji můžeme vidět i u nás. Existuje více druhů, ale v našich podmínkách se nejlépe daří zejména cesmíně ostrolisté. K tomu, aby nám zkrášlila zahradu, potřebuje hlavně dostatečnou vlhkost vzduchu, kyprou a mírně vlhkou půdu v polostínu.
Nesnáší přímé slunce, ale mráz jí nevadí. Když odstřihnete namrzlé větve, vyraší nové. Abyste se mohli pokochat krásnými červenými plody, je nutné pěstovat vedle sebe samčí a samičí rostlinu, ale některé druhy jsou samosprašné. Je známá i pod názvem maté, protože právě z této rostliny se čaj maté připravuje.
Jmelí je povinnost!
Jmelí by nemělo chybět na Vánoce v žádném domácnosti. Je typickým symbolem těchto svátků, přičemž platí, že čím více bílých kuliček větvička má, tím více štěstí nám v následujícím roce přinese. Zvyk líbání pod větvičkou jmelí k nám přišel z Anglie, ale krásnou dekoraci nám vytvoří i tak.